1. Haberler
  2. Gündem
  3. Almanya, Vatandaşlık Süreçlerini Kolaylaştırıyor!

Almanya, Vatandaşlık Süreçlerini Kolaylaştırıyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Almanya’da vatandaşlığa geçişler kolaylaşıyor. Yeni yasayla çifte vatandaşlık engelleri kaldırılıyor. Türk vatandaşları artık Türk vatandaşlığını bırakmadan Alman vatandaşlığına sahip olabilecek.

Yasayla Alman vatandaşlığı için gereken yasal ikamet süresi 8 yıldan 5 yıla düşürülüyor. Eğitim veya mesleki başarı, gönüllü hizmet veya dil öğrenme gibi durumlarda süre 3 yıla kadar inebiliyor.

Doğan çocuklar, ebeveynlerinden birinin en az 5 yıl Almanya’da ikamet etmesi halinde Alman vatandaşı olabilecek. “Opsiyon modeli” kaldırıldı ve vatandaşlık için Almanca dil bilgisi ve vatandaşlık testi gereklilikleri getirildi.

Alman vatandaşlığına kabul edilecek olanlar, Yahudi düşmanlığı, ırkçılık ve kadın-erkek eşitliğine karşı olanları içermeyecek. Almanya’nın tarihsel sorumluluğunu kabul etmek ve sosyal yardım almamak da şartlar arasında.

Geçmişte Almanya’ya misafir işçi olarak gelenler için de vatandaşlık alma süreçlerinde kolaylıklar getirilecek. Dijitalleşme sayesinde vatandaşlık başvuruları daha hızlı bir şekilde yapılabilecek.

Sonuçlanması hızlı ve verimli şekilde yapılabilmek için bütün başvuruları bu yıl bitirme hedefiyle çalışılsa da, geçmiş yıllardan gelen başvuruların da işleme alınması gerekiyor. Bunun için karma bir modele karar verilmiş durumda.

Berlin’deki Türk toplumundan büyük bir başvuru bekleniyor ve başvuruların eksiksiz olması önem arz ediyor. Bu süreçlerin verimli ve adil bir şekilde ilerlemesi için detaylı bir takip gerekiyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Almanya, Vatandaşlık Süreçlerini Kolaylaştırıyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!