1. Haberler
  2. Dini
  3. Anne ve İlgili Ayetler: Kuran’da Anne Baba Hakkı!

Anne ve İlgili Ayetler: Kuran’da Anne Baba Hakkı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuran’da Anne ve Baba Hakkı İle İlgili Ayetler

Kur’an, Müslümanlar için bir rehberdir. Allah (c.c.), kullarına kendini tanıtarak, iman ve ibadet etmelerini istemektedir. Bir mümin, Kuran’da dünya ve ahiret için önemli bilgileri bulabilir. Anne ve baba hakkının ne kadar önemli olduğu ve Müslümanlar üzerine farz olduğu Kur’an ayetlerinde belirtilmektedir.

Örneğin, Bakara Suresi’nin 215. Ayetinde “anne”ye özellikle vurgu yapılmıştır. Neml Suresi’nin 19. Ayetinde ise dua ederken “anne”nin önemine dikkat çekilmektedir. Neml Suresi’nin bu ayetlerinde “Ey Rabbim! Beni, bana ve ana babama verdiğin nimetlere şükrettir…”

Kuran-ı Kerim’de Anne ve Baba Hakkına Dair Ayetlerin Tefsiri

Kuran’da ana ve baba hakkı üzerine pek çok surede detaylı bilgiler bulunmaktadır. Anne babaya iyi davranmanın önemi açık bir şekilde vurgulanmaktadır. Kuran’da ana baba hakkı ile ilgili ayetlere bazı örnekler:

Isra Suresi’nin 23. Ayetinde “…Rabb’in, kendisinden başkasına ibadet etmemenizi ve ana babaya iyi davranmanızı kati olarak emretti…”

Enam Suresi’nin 151. Ayetinde “…O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın…Ana babaya iyi davranın…”

Mümin Suresi’nin 8. Ayetinde “…Ey Rabbim! Onların ana babalarından, eşlerinden ve soylarından iyi olanları Adn cennetlerine koy…”

İbrahim Suresi’nin 41. Ayeti ise “…Rabbimiz. Hesap gününde beni, anne babamı ve inanları bağışla…”

Peygamber Efendimiz’in Anne ve Baba Hakkı İle İlgili Sözleri

Anne ile ilgili hadisler de Müslümanlar için önemli bir kaynaktır. Peygamber Efendimiz’in anne ve baba hakkıyla ilgili sözleri, Müslümanların bu konudaki sorumluluklarını hatırlatmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Anne ve İlgili Ayetler: Kuran’da Anne Baba Hakkı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!