1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bakan Şimşek’ten Zorunlu Deprem Sigortası Açıklaması

Bakan Şimşek’ten Zorunlu Deprem Sigortası Açıklaması

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Şimşek, zorunlu deprem sigortasındaki yeniliklere ilişkin açıklamalarda bulundu. Zorunlu deprem sigortasının, 17 Ağustos 1999 tarihli Gölcük Depremi sonrasında sivil konutların sigorta kapsamına alınması için getirildiğini hatırlattı. Şimşek, bu sigorta modelinin 2012 yılında Afet Sigortaları Kanunu ile güncellendiğini ifade etti.

Bakan Şimşek, kurulduğu günden bu yana zorunlu deprem sigortasıyla sivil konutlara deprem afeti için teminat sunulduğunu belirtti. Son olarak 6 Şubat 2023’te yaşanan depremler sonucunda zorunlu deprem sigortası kapsamında yaklaşık 500 bin hasarlı konut için 35 milyar lira hasar ödemesi yapıldığını aktardı. DASK’ın, 1 Haziran 2024 itibarıyla 11,3 milyon poliçe kapsamında deprem afetine ilişkin teminat sunduğunu söyledi.

Doğa kaynaklı afet sayısındaki artışın Türkiye’de hasarları artırdığını vurgulayan Şimşek, ayrıca deprem afetlerinde binaların yanı sıra taşınır mallarda da hasarlar oluştuğunu ifade etti. Bu sebeple, diğer doğal afetlerin de sigorta kapsamına alınmasının önemli olduğunu belirtti.

Depremin yanı sıra sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangını gibi doğal afetlerin de teminat altına alınması için ZAS’ın kısa sürede devreye alınacağını açıklayan Şimşek, köy alanlarının da kapsam içine alındığını dile getirdi. Hedeflerinin ZAS’ın haziran sonu itibarıyla devreye alınması olduğunu belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bakan Şimşek’ten Zorunlu Deprem Sigortası Açıklaması

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!