1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Bayraktar: Türkiye ve Rusya arasında nükleer ve doğalgaz işbirliği artıyor

Bayraktar: Türkiye ve Rusya arasında nükleer ve doğalgaz işbirliği artıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Bayraktar, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda konuşmacı olarak yer aldı ve aynı zamanda Rus yetkililerle görüşmelerde bulundu. Türkiye için enerji konusunda doğalgaz ve nükleer enerjinin öne çıkan konular arasında olduğunu belirten Bayraktar, Rusya ile yoğun bir işbirliği yürütüldüğünü ifade etti.

Bayraktar, SPIEF’te yaptığı konuşmada Türkiye’nin enerji hedeflerini anlattıklarını ve işbirliği imkanlarını değerlendirdiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye’de doğalgaz ticaret merkezi kurulması hedefini ortaya koyduklarını belirterek, bu hedef doğrultusunda yapılan ve yapılacak çalışmaları değerlendirdiklerini vurguladı.

Doğalgaz ticaret merkezi kurulması çalışmalarının devam ettiğini belirten Bayraktar, Türkiye’nin altyapı konusunda önemli çalışmalar yaptığını ifade etti. Ayrıca, İstanbul Finans Merkezi’nde BOTAŞ ve Gazprom ortaklığında bir işletme şirketi kurma planları olduğunu da ekledi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde yoğun çalışmaların sürdüğünü dile getiren Bayraktar, Türkiye’nin 2050’ye kadar toplam 12 reaktör ve 15 bin megavatlık nükleer güce ulaşmayı hedeflediğini belirtti. Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’la bu konuda istişarelerin devam ettiğini söyledi.

Bayraktar, Türkiye ile Rusya arasındaki doğalgaz ticaretinin 2026’da 40’ıncı yıla gireceğini ve doğalgazın yanı sıra nükleer enerji projeleriyle ilgili görüşmelerin devam ettiğini belirtti. Bayraktar, Türkiye Doğal Kaynaklar Bakanı Alexander Kozlov ile yapılan görüşmelerin Türkiye Enerji ve Maden Borsası ile alakalı olduğunu ve işbirliğinin artacağını söyledi.

Nükleer enerjinin Türkiye’nin karbon nötr ekonomi hedefinde önemli bir rol oynadığını belirten Bayraktar, elektrik talebinin artmasıyla temiz enerji kaynaklarına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Ayrıca, doğalgazın çevreci bir enerji kaynağı olduğunu ve nükleer enerjinin de temiz enerji üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirtti.

Bayraktar, dünyada ve Türkiye’de elektrik talebinin arttığını ve temiz enerji kaynaklarına duyulan ihtiyacın her geçen gün büyüdüğünü ifade etti. COP28’de alınan kararlarla nükleer enerjinin öneminin arttığını belirten Bayraktar, Türkiye’nin bu alanda öncü bir rol üstlenmeye hazır olduğunu dile getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Bayraktar: Türkiye ve Rusya arasında nükleer ve doğalgaz işbirliği artıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!