1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Enflasyon Beklentileri Raporu Yayınlandı: Sektörel Değişimler Gözlemlendi

Enflasyon Beklentileri Raporu Yayınlandı: Sektörel Değişimler Gözlemlendi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), farklı ekonomik aktörlerin enflasyon beklentilerini, “Sektörel Enflasyon Beklentileri” yayını altında birleştirerek kamuoyu ile paylaşmaya başladı.

TCMB’den yapılan duyuruya göre, Merkez Bankası tarafından yürütülen Piyasa Katılımcıları Anketi, İktisadi Yönelim Anketi ve TCMB ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) iş birliğiyle yürütülen Tüketici Eğilim Anketi aracılığıyla farklı sektörlerin gelecek 12 aylık dönem için enflasyon beklentilerinin derlendiği hatırlatıldı.

Sektörel enflasyon beklentileri raporuna göre haziran ayı itibariyle piyasa katılımcılarının 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisi 1,4 puan düşüşle yüzde 31,8 olarak kaydedildi.

Reel sektör temsilcilerinin 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentisi 0,2 puan artışla yüzde 56,2’ye yükseldi.

Hanehalkının enflasyon beklentisi ise 4,6 puan düşüş ile yüzde 71,5 seviyesine geriledi.

Gelecek 12 aylık dönemde enflasyonun düşeceğini bekleyen hanehalkı oranı ise bir önceki aya göre 2,4 puan artarak yüzde 33,5 seviyesinde gerçekleşti.

Veriler piyasa katılımcıları anketi, iktisadi yönelim anketi ve TÜİK iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi ile finansal ve reel sektör uzmanlarının, imalat sanayi firmalarının ve hanehalkının 12 ay sonrası yıllık tüketici enflasyonu beklentileri derlenerek elde ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Enflasyon Beklentileri Raporu Yayınlandı: Sektörel Değişimler Gözlemlendi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!