1. Haberler
  2. Gündem
  3. Gürültü Kirliliğinin Sağlığa Etkisi: Ulaşım Kaynaklı Sorunlar

Gürültü Kirliliğinin Sağlığa Etkisi: Ulaşım Kaynaklı Sorunlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’de artan şehirleşme ve sanayileşme, trafik, inşaat faaliyetleri ve kalabalık nüfus gibi faktörler nedeniyle ortaya çıkan gürültü kirliliği, yaşamı olumsuz yönde etkiliyor. Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, kirliliğin temel kaynağının ulaşım olduğunu vurgulayarak, “45 desibelin üzerindeki ses, gürültü, sizi sinirli ve yorgun hissettirebilir. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde yaşayanlar için sağlık açısından konforlu şartlar oluşmuyor” dedi.

Ulaşım kaynaklı gürültü kirliliğini önlemek için önerilerde bulunan Öztürk, dur-kalk sisteminin azaltılması gerektiğine dikkat çekti. Öztürk şunları belirtti:

“Gürültü kirliliğini azaltmak için caddelerimizi yeşil koridorlara dönüştürmeliyiz. Ağaçlandırmalı, yeşil alanlara çevirmeli, caddelerin kenarlarını sarmaşıklarla süslemeliyiz. Bu bitkiler sesi etkili bir şekilde emer. Bu sayede ses yayılımı azalır. Ağaçlar ve yeşil alanlar sesi emer, binalara ve insanlara gürültüyü iletemez.”

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Ayşe Ayça Çiprut, gürültünün işitme yanında uykuyu da olumsuz etkilediğini belirterek, “Kardiyovasküler sistem problemlerine yol açabilir, dikkat dağınıklığına, huzursuzluğa ve endişeye neden olabilir. Sağlıklı bir uyku için gürültü seviyesinin 30-35 desibel seviyesini geçmemesi gerekiyor. Günlük işleriniz için 50-55 desibel aralığı mümkün olabilmektedir. Hastane ve okul gibi ortamlarda ise daha düşük bir gürültü seviyesi gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Gürültü Kirliliğinin Sağlığa Etkisi: Ulaşım Kaynaklı Sorunlar

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!