1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. İnsan Beyni 10 Kat Daha Fazla Bilgi Depolayabilir!

İnsan Beyni 10 Kat Daha Fazla Bilgi Depolayabilir!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beynin Bilgi Depolama Kapasitesi 10 Kat Daha Fazla Olabilir

Bilim insanları, beyin hakkında şaşırtıcı bir keşif yaptılar. Yayımlanan bir çalışmada, insan beyninin önceden düşünülenden 10 kat daha fazla bilgiyi depolayabileceği ortaya çıktı.

Daha önceki araştırmalar, yeni bilgilerin öğrenilmesinin ve hatırlanmasının sinir bağlantılarını güçlendirdiğini göstermişti. Ancak, sinapsların gücünü doğru bir şekilde ölçmek nörologlar için zorlu bir görev olarak karşımıza çıkıyordu.

Neural Computation dergisinde yayımlanan yeni bir teknik, sinaptik gücü ve sinir bağlantılarının ne kadar bilgi depolayabileceği konusunda yeni bilgiler sunuyor. Bu yöntemin beynin öğrenme ve bellek süreçlerini daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceği düşünülüyor.

Çalışmanın ortak yazarı Terrence Sejnowski, “Artık sinapsların gücü, nöronların bu gücü nasıl ayarladığını ve sinir bağlantılarının depolayabileceği bilgi miktarını inceleyen bir teknik geliştirdik. Bu sayede beynin 10 kat daha fazla bilgi depolayabileceğini bulduk.” dedi. Ayrıca, Sejnowski nöronların birbirine nasıl ve nerede bağlandığını daha iyi tanımlama imkanı bulduklarını da sözlerine ekledi.

Araştırmacılar, sinir bağlantılarının güçlenmesinin yeni bilgilerin kodlanmasını sağlayan sinaptik plastisitenin önemini vurguluyor. Sinapsların kaç bit bilgi depolayabileceğini belirlemek adına bilgisayarların incelenmesinde kullanılan bir yöntemi sıçan hipokampusunda uyguladılar. Sonuç olarak, her bir sinapsın 4.1 ile 4.6 bit bilgi saklayabileceği belirlendi. İnsan beyninde 100 trilyondan fazla sinaps bulunduğu ve en az bir petabayt bilgi depolayabileceği belirtiliyor, bu da tüm internet verisinin depolanması kadar büyük bir kapasiteye sahip olabileceği anlamına geliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İnsan Beyni 10 Kat Daha Fazla Bilgi Depolayabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!