1. Haberler
  2. Eğitim
  3. İpin Ucunu Kaçırmak: Anlamı ve Kullanımı!

İpin Ucunu Kaçırmak: Anlamı ve Kullanımı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son haberlere göre, İpin Ucunu Kaçırmak Deyiminin Anlamı ve Kullanımı üzerine bir açıklama yapıldı. Deyimde, ipin ucu orta yol ve denge anlamında kullanılırken, kaçırmak ise aşırıya kaçmak ve kontrolü kaybetmek anlamındadır. Özellikle, konuşma sırasında haddini aşan ve abartılı ifadeler kullanan kişiler için bu deyim sıkça kullanılmaktadır.

Tefrit, gerektiği gibi davranamamak ve önemsememek anlamına gelirken, ifrat ise çok fazla önem verip aşırıya kaçmayı ifade eder. Önemli olan doğru dengeyi bulmak ve buna göre davranmaktır. İpin ucunu kaçıranlar ise, genellikle ölçüyü tamamen kaçırarak zarar görebilirler.

Deyimin cümle içinde kullanımı şu şekildedir: ”İyice ipin ucunu kaçırdığı için artık ne yapması gerektiğini bilmiyor.”

İpin Ucunu Kaçırmak deyimiyle eş anlamlı kelimeler ve atasözleri şunlardır: İfrata Varmak, Taşkınlık Yapmak, Aşırıya Kaçmak, Mübalağa Yapmak, Bire Bin Katmak, Pireyi Deve Yapmak, Dallandırıp Bulandırmak, Habbeyi Kubbe Yapmak.

İpin Ucunu Kaçırmak deyimiyle zıt anlamlı kelimeler ise şunlardır: Orta Yolu Bulmak, Dengeyi Tutturmak, İtidalli Olmak, Ölçülü Davranmak, İhtiyatlı Olmak, Mutedillik, Arayı Bulmak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
İpin Ucunu Kaçırmak: Anlamı ve Kullanımı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!