1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Jüpiter’deki Dev Fırtınaların Sırrı Çözüldü!

Jüpiter’deki Dev Fırtınaların Sırrı Çözüldü!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Jüpiter’deki devasa siklonların Dünya’daki okyanuslara benzer bir mekanizmaya sahip olduğu bilim insanları tarafından keşfedildi.

Gaz devi Jüpiter, Dünya’dan 452 milyon mil uzakta bulunuyor ve 11 kat daha büyük olmasına rağmen en az bir açıdan benzerlik gösteriyor.

Gezegenin kötü şöhretli fırtınalarının arkasındaki jeofizik güçler, Dünya’dakilere benzer şekilde davranıyor. Yapılan yeni araştırmalar, gezegenin kutup bölgelerindeki şiddetli fırtınaların, Dünya’nın atmosferi ve okyanusu ile benzer süreçler tarafından desteklendiğini ortaya koydu.

San Diego Üniversitesi Scripps Oşinografi Enstitüsü’nde fiziksel bir oşinograf olan Lia Siegelman, iki gezegen arasındaki bağlantıyı ilk kez 2018’de fark etti.

Dünyadaki okyanus türbülansı ile Jüpiter’in devasa kasırgalarından bazılarının görüntüleri arasında bazı benzerlikler tespit edildi.

Fizikte hava ve suyun her ikisi de akışkan olarak kabul edildiğinden, okyanusun fiziksel dinamiklerini Jüpiter gibi bir gaz devine uygulamak mümkün. Bilim insanlarına göre Jüpiter temelde bir gaz okyanusu.

NASA’nın Juno uzay aracı tarafından alınan Jüpiter siklonlarının yüksek çözünürlüklü kızılötesi görüntüleri analiz edildi.

Jüpiter’in fırtınalarını koruyan, Dünya’da meydana gelen bir tür konveksiyon buldukları belirtildi.

Bulutların yatay rüzgar hızını hesaplayan Siegelman, Jüpiter’deki soğuk cephelerin veya fırtına cephelerinin Dünya’nın okyanusu ve atmosferindeki cephelere benzer şekilde davrandığını fark etti.

“Cephelerin ve konveksiyonun Dünya ve Jüpiter’de mevcut ve etkili olması büyüleyici” diyen Siegelman, bu süreçlerin başka gökcisimlerinde de meydana gelebileceğini söyledi ve “Dünya’daki bu fiziksel mekanizmaların diğer uzak gezegenlerde de var olduğunu keşfetmenin kozmik bir güzelliği var” ifadelerine yer verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Jüpiter’deki Dev Fırtınaların Sırrı Çözüldü!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!