1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. .tr Uzantılı Alan Adı Tahsis Süreci Detayları

.tr Uzantılı Alan Adı Tahsis Süreci Detayları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yakın zamanda, “.tr” alan adları artık com, net, org gibi uzantılar olmadan kullanılabilecek. Örneğin “btk.tr”. Bu değişiklik, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda gerçekleşti. Öncelikli olarak mevcut alan adı sahiplerine hak tanındıktan sonra, ilk gelen ilk alır yöntemiyle “.tr” uzantılı alan adları herkese açılacak.

Mevcut alan adları için önceliklendirme sürecinin ilk aşamasında, devlet kurumları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, kamuya yararlı dernekler, vergi muafiyeti tanınan vakıflar ve işçi ile işveren meslek kuruluşlarına “.tr” uzantılı versiyonlar tahsis edildi.

25 Ağustos 2023 tarihinden önce tahsis edilmiş “.kep.tr”, “.av.tr”, “.dr.tr”, “.com.tr”, “.org.tr”, “.net.tr”, “.gen.tr”, “.web.tr”, “.name.tr”, “.info.tr”, “.biz.tr”, “.tv.tr”, “.bbs.tr” ve “.tel.tr” uzantılı alan adları için sadece “.tr” uzantılı versiyonu için başvurular devam etmekte. Bu kategori için başvurular 14 Şubat 2024 tarihinde başladı ve başvuru süreci 7 Ağustos 2024 tarihine kadar devam edecek.

Var olan alan adı sahipleri öncelikli olarak başvurabilecek ve bu süreç tamamlandıktan sonra başvurular herkese açılacak. Alan adı sahipleri, hizmet aldıkları Kayıt Kuruluşu aracılığıyla başvuru yapmalıdır.

Mevcut ve “.tr” uzantılı versiyonları farklı olan alan adları için, yeni “.tr” uzantılı alan adının tahsisi, mevcut alan adında herhangi bir değişikliğe yol açmayacak ve kullanıcılar var olan alan adlarını kullanmaya devam edebileceklerdir.

Kısa alan adları uluslararası platformlarda daha yaygındır çünkü akılda kalıcı, kolay yazılabilir, markalaşma ve ticari değer açısından avantajlıdır. Ayrıca e-posta gibi hizmetler için de kullanımı kolaylaştırır.

Mevcut alan adınızın “.tr” uzantılı versiyonunu başvurmazsanız, başka biri tarafından alınabilir ve marka haklarınızı kaybedebilirsiniz. Tahsis işlemleri başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından gerçekleşecek ve sonuçlar başvuru sahiplerine bildirilecektir.

Öncelik sürecinin tamamlanmasının ardından, “.tr” uzantılı alan adları için herkese açık başvurular başlayacak ve belge sunma zorunluluğu olmayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
1
_a_rm_
Şaşırmış
.tr Uzantılı Alan Adı Tahsis Süreci Detayları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!