1. Haberler
  2. Gündem
  3. TSK Personel Kanunu Kabul Edildi!

TSK Personel Kanunu Kabul Edildi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TSK Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Bu kanun, 28 Haziran 2024 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanun kapsamında, genelkurmay başkanı, kara, deniz ve hava kuvvetleri komutanları ile general ve amirallerin işlediği askeri suçlar için soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde son rütbeleri ve görevleri esas alınacak. Ayrıca askeri birlik komutanı, askeri kurum amiri, hukuk hizmetleri başkanı veya birim amirinin yazılı emri üzerine tehlikenin veya suçun önlenmesi amacıyla arama yapılabilecek. Terhis olan personelin hastaneye sevk işlemleri, bulundukları yerlerdeki veya en yakın askerlik şubeleri tarafından gerçekleştirilecek.

Kanuna göre, TSK’dan ayrılan subay ve astsubayların öğrenim, eğitim ve yetiştirme masraflarının iki katını ödemeleri gerekecek. Disiplinsizlik haline getirme fiilini işleyenler ise belirlenen masrafların 4 katını tazminat olarak ödemek zorunda kalacaklar. Ayrıca yurt dışına öğrenim için giden subay ve astsubayların yükümlülük süresi uzatılacak.

Milli Savunma Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Kanunu’nda yapılan değişiklikle, döner sermaye dışındaki ihtiyaçlar karşılanacak. Uzman Erbaşlar için ise yıllık izin uygulamasında değişiklik yapıldı. Terör örgütleriyle ilişkisi olan personel hakkında 20 yıl zamanaşımı süresi belirlendi.

Yargı yolu kapalı disiplin cezalarıyla ilgili düzenleme yapılarak mahkemelerin incelenebileceği ve iptal edilebileceği belirtildi. Seferberlik ve savaş zamanlarında verilen disiplin cezaları ise yargı denetimi dışında tutulacak. Ayrıca Yabancı Diller Yüksekokulu, Milli Savunma Bakanlığı bünyesinde dil eğitimi faaliyetlerine devam edecek.

Anayasa Mahkemesi’nin kararları doğrultusunda Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanunu’nda düzenlemeler yapılarak sözleşmeli personelin TSK ile ilişkisi düzenlendi. Terör örgütleriyle ilişkili olan sözleşmeli personel hakkında da belirli prosedürler uygulanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
TSK Personel Kanunu Kabul Edildi!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!