1. Haberler
  2. Ekonomi
  3. Türk-İş Genel Başkanı: Gelir Adaleti Bozuldu!

Türk-İş Genel Başkanı: Gelir Adaleti Bozuldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yüksek enflasyon nedeniyle geçim şartlarının ağırlaştığını ve ücretlilerin satın alma gücünü kaybettiğini belirterek, gelir adaletinin bozulduğunu söyledi. Atalay, çalışanların üzerindeki ağır vergi yükü sebebiyle az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerektiğini vurguladı.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) İsviçre’nin Cenevre kentinde devam eden 112. Uluslararası Çalışma Konferansı’nda Türkiye’nin işçi delegesi olarak Genel Kurula hitap etti. Atalay, dünya genelinde işçilerin yaşadığı sorunları ve sorunların merkezinde insanı ve çalışanı yok sayan aşırı kar hırsının olduğunu ifade etti.

Atalay, geçen yıl yaşanan iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle birçok işçinin hayatını kaybettiğine dikkat çekerken, dar ve sabit gelirlilerin son 25 yılın en kötü noktasında olduğunu belirtti. Ayrıca, Covid-19 salgını, depremler ve savaşların işçileri, işsizleri ve yoksulları en çok etkilediğini söyledi.

Genel Başkan Atalay, ILO sözleşmelerinin sendikal hakları ve çalışma koşullarını düzenlemede önemli bir etkisinin olduğunu ancak birçok ülkede bu sözleşmelerin uygulanamaz hale geldiğini ifade etti. Atalay, kamuda ayrımcı uygulamalara son verilmesi gerektiğini ve kamu görevlilerinin örgütlenme özgürlüğüne ve sendika seçme hakkına tam saygı gösterilmesi gerektiğini belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Türk-İş Genel Başkanı: Gelir Adaleti Bozuldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!