1. Haberler
  2. Gündem
  3. Virgin Galactic’e Ait VSS Unity Yörünge Altı Araç Uçuşa Geçti

Virgin Galactic’e Ait VSS Unity Yörünge Altı Araç Uçuşa Geçti

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in de içinde bulunduğu Virgin Galactic’e ait “VSS Unity” yörünge altı aracını taşıyan uçak, New Mexico’daki Spaceport tesisinden havalanmıştır.

Atasever’in araştırmacı astronot olarak yer aldığı 6 kişilik “Galactic 07” ekibinde ABD’den iki, İtalya’dan da bir özel astronotun yanı sıra 2 pilot bulunmaktadır.

Yaklaşık 1 saat 10 dakika sürecek yolculukta “VSS Unity” yörünge altı aracının, taşıyıcı uçak aracılığıyla yaklaşık 45 bin feet yüksekliğe ulaşması planlanmaktadır. Ardından hibrit yakıtlı roket motorunu ateşleyerek yaklaşık 90 kilometre irtifaya çıkacaktır.

Atasever’in, yaklaşık 3 dakikalık serbest düşme fazında, mikro yer çekimi ortamında 7 bilimsel deneyi gerçekleştirmesi hedeflenmektedir.

Atasever’in üzerindeki astronot tulumu, 3 deneye ilişkin ekipmanları taşıyabilmesi için özel olarak revize edilmiştir. “BEACON” isimli beyin görüntüleme deneyi, kafasına takacağı yakın kızılötesi spektroskopisi ölçüm cihazını uçuşun tüm fazlarında üzerinde taşıyarak beynin prefrontal korteks bölgesindeki kan yayılımı ve omurilik sıvısının dinamiklerini inceleyecektir.

IvmeRad Radyasyon Dozimetresi deneyiyle ne kadar radyasyona maruz kalındığı bilgisi elde edilecek ve Uzayda İnsülin Kalemi Testi ile insülin kalemlerinin uzay ortamındaki performansı test edilecektir.

Yörünge Altı Uçuşta Vezikül Analizi kapsamında biyolojik örneklerin içinde bulunan hücre dışı veziküller izole edilecek ve gelecekte astronotlar için uyumlandırma terapilerinin potansiyeli araştırılacaktır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün yörünge altı araştırma görevi için uzay yolculuğuna başlayacak olan, ülkemizin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’e başarılar diliyorum. 7 bilimsel deneye imza atacak astronotumuzun çalışmalarını heyecanla takip ediyoruz.” ifadelerini kullanmıştır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Virgin Galactic’e Ait VSS Unity Yörünge Altı Araç Uçuşa Geçti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!