1. Haberler
  2. Teknoloji
  3. Yapay Zeka Mantıksız mı? Araştırma Sonuçları Güncel!

Yapay Zeka Mantıksız mı? Araştırma Sonuçları Güncel!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bilim insanları, yapay zekanın insanlardan daha mantıksız olabileceğini ortaya çıkardı. Yapay zeka teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte, son zamanlarda birçok sohbet botu ortaya çıktı. ChatGPT ve Google Gemini gibi yapay zeka destekli sohbet botlarının ne kadar doğru yanıtlar verdiği araştırıldı. University College London’dan araştırmacılar, en iyi yedi yapay zeka aracını insan muhakemesini test etmek için tasarlanmış bir dizi klasik teste tabi tuttu. Yapay zeka botlarının çoğunun mantıksız ve yanlış cevaplar verdiği görüldü.

Araştırmacılar, yapay zeka modellerinin insanlarla aynı şekilde mantıksız olmadığını, hatta bazılarının mantık sorularını “etik gerekçelerle” yanıtlamayı reddettiğini ortaya çıkardı. ChatGPT, Meta’nın Llama botu, Claude 2 ve Google Gemini gibi birçok yapay zeka modeli test edildi. Modellerin insanların muhakeme yeteneklerini test etmek için tasarlanan 12 klasik mantık sorusuna yanıt vermesi istendi. Yapay zekanın çoğunlukla ne rasyonel ne de insana benzer yanıtlar verdiği tespit edildi.

Meta’nın Llama modelinin, sürekli olarak sesli harfleri ünsüz harflerle karıştırması nedeniyle mantıklı olmasına rağmen yanlış cevaplar verdiği belirlendi. Soruların masum olmasına rağmen yapay zeka sohbet robotlarının etik nedenlerle bazı sorulara yanıt vermediği gözlendi. Araştırmacılar, bunun koruma özelliklerinin yanlış çalışması ve aşırı dikkatli olmanın sonucu olduğunu iddia ediyor.

12 sorunun tamamında en iyi performansı gösteren yapay zeka modeli, yüzde 69,2 oranında doğru ve insani mantıkla yanıt veren ChatGPT oldu. En kötü performans gösteren model ise yüzde 77,5 hata oranıyla Meta’nın Llama 2 7b modeli olarak kaydedildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
Yapay Zeka Mantıksız mı? Araştırma Sonuçları Güncel!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Güncel Haber Merkezi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!